Skrzyp polny – potencjał drzemiący w pospolitej roślinie!

Skrzyp polny – potencjał drzemiący w pospolitej roślinie!

Skrzyp polny jest jedną z najbardziej popularnych roślin, która bardzo wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z chwastem. Skrzyp występuje na terenie całej Polski, nawet na glebach bardzo ubogich w substancje odżywcze, a spotkać go można między innymi na podłożu piaszczystym oraz gliniastym. W medycynie niekonwencjonalnej znajdują zastosowanie głównie pędy skrzypu polnego, które występują pod dwiema postaciami: pędów letnich oraz wiosennych.

Właściwości

Skrzyp polny jest bardzo cenioną przez zielarzy rośliną, bowiem w jej skład wchodzi ogromna liczba składników, korzystnie wpływających na nasz organizm. Pędy są przetwarzane do formy łatwiej przyswajalnej przez człowieka, dlatego w dzisiejszych czasach powszechnie spotyka się napary oraz nalewki ze skrzypu. Nazwa tej rośliny pochodzi od charakterystycznego dźwięku, który powstaje w momencie złamania bądź zgniecenia pędu, a jest on efektem dużego wysycenia pędu skrzypu krzemionką, czyli tlenkiem krzemu.

Krzem spełnia istotne funkcje w organizmie człowieka, przede wszystkim wchodzi on w skład budowy błony komórkowej, odpowiadając za jej elastyczność. Preparaty skrzypowe będą więc świetnym elementem profilaktyki przeciwko miażdżycy tętnic. Poza tym, w roślinie tej znajdują się duże ilości potasu oraz flawonoidów, które w połączeniu z krzemionką działają moczopędnie, dlatego preparaty skrzypowe są stosowane przez osoby prowadzące kurację oczyszczającą organizm z toksyn.

Skrzyp ma również dobroczynny wpływ na regenerację kośćca, na przykład po uciążliwych złamaniach, ponieważ krzem wpływa na mineralizację tkanki chrzęstnej, która jest materiałem budulcowym w gojeniu się wszelkiego rodzaju uszkodzeń kości. Skrzypowymi preparatami powinny zainteresować się przede wszystkim kobiety, które mają problem z łamliwymi włosami oraz paznokciami. Zawarte w tej roślinie związki powodują wzmocnienie skóry głowy, przez co zapobiegają powstawaniu łupieżu oraz wypadaniu włosów.

Piorunujące efekty

Stosując preparaty ze skrzypu polnego, możemy się spodziewać dość dobrych rezultatów. Trzeba jednak pamiętać, że ziołolecznictwo nie przynosi efektów od razu i jest to jedna z największych wad niekonwencjonalnych metod leczenia. Jednak stosowanie skrzypu i preparatów z niego przygotowanych jest dużo zdrowsze, aniżeli przyjmowanie tych samych środków leczniczych, powstałych w drodze syntezy chemicznej.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl